Dni kultury i języka Norwegii

Za nami Dni kultury i języka Norwegii, podczas których gościliśmy na Skandynawistyce na Wydziale Filologicznym badaczy oraz badaczki kultury języka i Norwegii z wielu ośrodków europejskich - Belgradu, Brna, Budapesztu, Klużu Napoka, Kielc, Krakowa, Poznania, Pragi, Sofii, Warszawy, a ponadto z Norwegii. Podczas trwającej przez dwa dni konferencji (8.04 i 9.04) pokazano wybrane elementy aktywności badawczej i dydaktycznej uczestników oraz prezentowano macierzyste jednostki, stwarzając inspirujący punkt wyjścia dla planowania przyszłej współpracy. Zasadniczą częścią Dni kultury i języka Norwegii było seminarium naukowe: Norskstudier i Europa: Norges kultur, litteratur og språk ut fra et forsknings- og undervisningsperspektiv/  Kultura, literatura i język Norwegii z perspektywy badawczej i dydaktycznej jako obszar studiów w Europie.

Uczestnicy nie ograniczyli się jedynie do debaty konferencyjnej. W ramach Dni kultury i języka Norwegii miały miejsce spotkania ze studentami gdańskiej skandynawistyki (linii norweskiej). a niejedną rozmowa prowadzono przy stolikach kawowych, podczas posiłków lub przy okazji zwiedzania Gdańska i jego okolic.

Należy podkreślić, że w organizację konferencji włączyli się studenci linii norweskiej – występując z powodzeniem w roli tłumaczy konferencyjnych, przygotowując materiały informacyjne, pełniąc dyżury przy recepcji oraz podczas przerw kawowych, organizując dla części uczestników zwiedzanie Muzeum Stutthof.

Organizatorzy konferencji dziękują za wsparcie Ambasadzie Królestwa Norwegii, władzom Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Filologicznego UG, a także Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku, Polskiej Żegludze Bałtyckiej POLFERRIES oraz Visit Gdansk.

Wydarzenie zostało objęte patronatem naukowym:

• Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego, czł. koresp. PAN.
  • Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnolda Kłonczyńskiego, prof. UG.

Na zdjęciu: Bjørn Erik Brustad Cherge d’Affaires a.i. Ambsady Królestwa Nowegii, Konsul Honorowy: Weronika Haustein i prorektor Kłonczyński

Galeria zdjęć z Dni kultury i języka Norwegii na Wydziale Filologicznym:

Data publikacji: czwartek, 21. Marzec 2024 - 12:39; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 16. Kwiecień 2024 - 12:01; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka